Pilonidal Kistler: Risk Faktörleri Nelerdir? Pilonidal Kistler: Risk Faktörleri Nelerdir?
Pilonidal kistler, sırtın hemen arkasındaki kuyruk kıllarının (kuyruk yarısı) tabanında (kalçalar arasındaki yarılma) ortaya çıkar. Doktorlar bazen bu alanı etkileyebilecek sorunlara değinmek için pilonidal... Pilonidal Kistler: Risk Faktörleri Nelerdir?

Pilonidal kistler, sırtın hemen arkasındaki kuyruk kıllarının (kuyruk yarısı) tabanında (kalçalar arasındaki yarılma) ortaya çıkar. Doktorlar bazen bu alanı etkileyebilecek sorunlara değinmek için pilonidal hastalığı terimini kullanırlar. Basit vakalarda, sıvı içeren küçük, soliter kist benzeri bir alan, enfeksiyon kanıtı olmadan mevcuttur. Diğer durumlarda, bölgeler enfekte olabilir ve tüyle doludur, pilonidal apse olarak adlandırılır. Durum özellikle şiddetli olduğunda, enfeksiyon yayılabilir, birden fazla apse ve sinüs yolu yaratabilir (anormal doku yıkımı yolları). Bu durumda genellikle kullanılan “kist” terimi, gerçek bir kistin, pilonidal hastalıkların büyük çoğunluğunda eksik olan karakteristik bir hücresel astara sahip olmasından dolayı aslında bir yanlış adlandırmadır.

Pilonidal Kistler
Küçük pilonidal kistler enfekte olmazlarsa herhangi bir semptom göstermeyebilirler. Pilonidal kist veya apse belirtileri ve belirtileri arasında şişlik (lokalize bir “yumru” fark edilebilir), omurganın tabanında ağrı ve kızarıklık sayılabilir. Pilonidal abse durumunda, ağrı ve kızarıklık genellikle daha büyüktür ve ateş mevcut olabilir.
Uzmanların çoğu, kistlerin, batık kıllarla sonuçlanan bölgeye travma nedeniyle ortaya çıktığına inanmaktadır. Pilonidal kistler sıklıkla eksize edildiğinde saçlar içerir, ancak saç folikülleri bunların içinde gösterilmemiştir, bu da saçın kistin dışından sokulmuş olabileceğini düşündürmektedir. Pilonidal hastalık, jiplerde, kamyonlarda ve tanklarda yapılan mekanik travma nedeniyle düşünüldüğü düşünülen II. Dünya Savaşı sırasındaki hizmetliler arasında sık görülen bir sorundu.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir