Kıl Dönmesi Semptomları Ve Nedenleri Kıl Dönmesi Semptomları Ve Nedenleri
Pilonidal (pie-low-NIE-dul) kisti genellikle deride saç ve deri döküntüleri bulunan anormal bir cebi ifade eder. Pilonidal bir kist neredeyse her zaman kalçaların ayrık üst... Kıl Dönmesi Semptomları Ve Nedenleri

Pilonidal (pie-low-NIE-dul) kisti genellikle deride saç ve deri döküntüleri bulunan anormal bir cebi ifade eder. Pilonidal bir kist neredeyse her zaman kalçaların ayrık üst kısmında kuyruk kemerinin yanında yer alır.
Pilonidal kistler genellikle, saçlar cildi deldikten sonra gömülü hale geldiğinde ortaya çıkar. Pilonidal bir kist enfekte olursa, ortaya çıkan apse genellikle aşırı derecede ağrılıdır. Kist küçük bir insizyondan tahliye edilebilir veya cerrahi olarak çıkarılabilir.
Pilonidal kistler en çok genç erkeklerde görülür ve problemin tekrarlama eğilimi vardır. Kamyon sürücüleri gibi uzun süreler boyunca oturan insanlar, pilonidal kist geliştirme riski daha yüksektir.
Belirtileri;
Enfekte olduğunda, pilonidal bir kist şişmiş bir kitle haline gelir (apse). Enfekte pilonidal kistin belirtileri ve semptomları şunlardır:
Ağrı
Cildin kızarması
Derideki bir delikten irin veya kan drenajı
Drenajlı irinlerden kötü koku
Ne zaman doktora görünmek
Pilonidal kistin herhangi bir belirtisini fark ederseniz, doktorunuza danışın. Bölgeyi inceleyerek durumu teşhis edebilir.

kıl dönmesi nedenleri
Nedenler
Pilonidal kistlerin kesin nedeni belli değildir. Ancak çoğu pilonidal kist, cilde nüfuz eden gevşek tüylerden kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Sürtünme ve basınç – cilde sürtünme, sıkı giysiler, bisiklet, uzun süre oturma veya benzeri etkenler kılları deriye doğru zorlar. Saçlara yabancı bir madde olarak yanıt veren vücut, saçın etrafında bir kist oluşturur.
Bu açıklama, kuyruk kemiği dışındaki vücut kısımlarında ortaya çıkan nadir pilonidal kist vakalarını açıklar. Örneğin, berberler, köpek bakıcıları ve koyun kesiciler, parmaklar arasında deride pilonidal kistler geliştirdiler.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir