Dikkat Eksikliğinin Çözümü Nedir? Dikkat Eksikliğinin Çözümü Nedir?
Çoğunlukla çocuklarda açığa çıkan dikkat eksikliği belirtileri yetişkin bireylerde de gözlemlenebilir. Ancak çeşitli uzmanlar tarafından bebeklik döneminde dahi teşhis edilebilmektedir. Dikkat eksiliğinin çocuklar üzerindeki... Dikkat Eksikliğinin Çözümü Nedir?

dikkat eksikliği, dikkat eksikliği nasıl anlaşılır, dikkat eksikliği nedir, dikkat eksikliği tedavi yöntemleri, dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliğinin çözümü nedir,

Çoğunlukla çocuklarda açığa çıkan dikkat eksikliği belirtileri yetişkin bireylerde de gözlemlenebilir. Ancak çeşitli uzmanlar tarafından bebeklik döneminde dahi teşhis edilebilmektedir. Dikkat eksiliğinin çocuklar üzerindeki en olumsuz etkilerinden biri, öğrenme güçlüğüne neden olmasıdır. Bu makale de, bu gibi rahatsızlıkların çözümünde kullanılan yollardan bahsedecek ve dikkat eksikliği hakkında gerekli bilgiler vereceğiz.


Dikkat Eksikliği ve Tedavi Yöntemleri

Dikkat eksikliğinin tedavisinde kullanılan 2 yöntem bulunmakta. Bunlar;

  • İlaçsız olarak dikkat eksikliği tedavisi
  • İlaçlı ve psikiyatrist doğrultusunda dikkat eksikliği tedavisi

İlaçsız olarak yapılan dikkat eksikliği tedavisinde en çok kullanılan yöntem “beyin egzersizidir.” Bu beyin egzersizleri, alanında uzman kişiler tarafından yapılmakta ve esas amaç beynin tembelliğini ortadan kaldırmaktır. Bu egzersizlerde öncelikle çocuğun ihtiyacı olduğu ve geliştirilmesi gereken zihinsel alanlar tespit edilmektedir. Bununla birlikte ilaçsız tedavi yöntemlerinde kullanılan “fiziksel egzersizler” bulunmaktadır. Bu fiziksel egzersizler temelde harekete dayanmakta ancak dolaylı olarak zihnin onarılmasını sağlar. Bu alanda en sık uygulanan aktiviteler dans, yüzme, fitness gibi vücudun yoğun çalıştırıldığı sporlardır.

 

dikkat eksikliği, dikkat eksikliği nasıl anlaşılır, dikkat eksikliği nedir, dikkat eksikliği tedavi yöntemleri, dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliğinin çözümü nedir,

İlaçlı dikkat eksikliği tedavisi ancak psikiyatristler tarafından uygulanmaktadır. Bu yöntemde tam olarak teşhis konulduktan sonra, kişiye en uygun etken maddeyi ve dozu içeren ilaçlar tavsiye edilmekte ve kırmızı reçete ile verilmektedir. Bu ilaçlardan bazıları; concerta, ritalin, klonidin, adderal, karbamazepin ve çeşitli antidepresanlardır. İlaçlı tedaviler için teşhis mutlaka özel hastaneler ya da devlet hastanelerinde yapılmalıdır.

Dikkat Eksikliğinin Çözümü ile ilgili Daha Fazla Bilgi Almak için : 

https://www.plmbrain.com/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb/

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir